A MÉRET a lényeg! - Nikon Z8 vs. Nikon Z9

Bevezetés

A Nikon Magyarország jóvoltából már a bejelentés napján, az elsők között kezembe foghattam az új Nikon Z8 fényképezőgépet. A bemutató során megismert technikai paraméterek igencsak meggyőzőek voltak. Nem véletlen, lényegében a Z9 tudásának legnagyobb részét sikerült átültetni egy lényegesen kisebb, kompaktabb vázba. Elégedett Z9 használóként furcsa volt számomra a kis méret, hiányzott néhány megszokott gomb is. De néhány percben, egy bemutató lehetőségein belül nem igazán szabad véleményt alkotni egy hasonló eszközről. Ezért a FIBA női kosárlabda-Európa-bajnokságra magammal vittem egy Z8-at is Izraelbe, hogy a számomra leginkább megszokott körülmények között használva ismerhessem meg az új vázat. A nagyon hasonló technikai paraméterek miatt leginkább arra voltam kíváncsi, hogy a kisebb méret (és a nagy kezeim) ellenére mennyire kényelmes a Z8-cal dolgozni.

Nikon Z8 - forrás: https://www.nikon.hu/

A Z8 hiányzó elemei

Elsőként tekintsük át, hogy mik azok a fontosabb fotós funkciók, amiket nem örökölt meg a Z8, hogy mindenki eldönthesse számára ezek megérnek-e 600.000 forintot (jelenleg ennyi a különbség a két váz listaára között). Bár az alábbi felsorolás 1-1 eleme a profi fotósok egy igen kis százaléka számára döntő lehet, a vásárlók jelentős részénél nem ezek fognak számítani amikor a két váz között döntenek. A két leginkább befolyásoló tényező egyértelműen az ár és a méret (valamint ennek lehetséges hatása) lesz. Mindazonáltal fontos tisztázni ezeket a különbségeket is, mivel néhány fotográfus esetében mégis pont ezek az “apróságok”, vagy akár csak egyetlen a felsoroltak közül fogja a Z9 irányába billenteni a mérleg nyelvét. A teljesség kedvéért meg kell jegyezni, hogy létezik néhány funkció, ami jelenleg csak a Z8-ban érhető el, ezeket azonban most nem részletezem.

  • Akkumulátor - A Z9 EN-EL18d jelzésű 3300mAh-ás akkumulátora 10,8V-os tápfeszültséget szolgáltat, ami 35,64Wh-nyi kapacitást jelent. Előnye még, hogy a professzionális DSLR vázak akkumulátorai (EN-EL18/a/b/c) szintén használhatók a Z9-cel. Az új váz energiaellátásáért pedig a jól ismert EN-EL15c akkumulátor felel, amely 7V-os egyenfeszültség leadására képes, kapacitása 2280mAh, ami 15,96 wattórányi energia tárolására alkalmas. A CIPA szabványok szerint történt mérések alapján (azonos feltételek mellett) a Z9 740, míg a Z8 340 kép készítését teszi lehetővé egyetlen feltöltéssel. (A konkrét értékek itt csak az egymással való összehasonlíthatóságot szolgálják, a gyakorlatban mindkét géppel jóval több fotó készíthető normál felhasználás mellett.) Videózás esetében ezek az értékek 170 és 85 percben kerültek meghatározásra. Vagyis a CIPA mérések és az akkumulátorok adatai alapján azt állapíthatjuk meg, hogy a Z9 az EN-EL18d jelű akkuval nagyjából kétszer tovább bírja, amit a saját tapasztalataim is alátámasztanak.

  • Kártyafoglalat - Míg a Z9 két darab CFexpress (Type B) foglalattal rendelkezik, a Z8 egy CFexpress (Type B) és egy különböző típusú SD kártyákat támogató foglalattal lett felszerelve. Sok felhasználó számára az olcsóbb, de lényegesen lassabb (akár nagyságrendi különbség is lehet) SD kártyák használata az ár miatt előny is lehet, a profik egy része viszont valószínűleg nem szívesen használ(na) különböző típusú és/vagy lassú kártyákat.

  • Ethernet csatlakozó - A Z9 esetében beépített RJ45-ös csatlakozó biztosítja, hogy közvetlenül csatlakoztathassuk a gépünket a számítógép-hálózathoz, internethez. Ez lehetővé teszi az elkészített fotók gépről történő azonnali küldését FTP (és hasonló protokollok) segítségével, de a gép távoli vezérléséhez is interfészt nyújt. Ezzel szemben a Z8-on egy második USB-C csatlakozó kapott helyet, ami egy USB-C - Ethernet átalakítóval teszi lehetővé a gép csatlakoztatását a vezetékes hálózathoz. Vagyis a funkció nem veszett el, csupán egy néhány ezer forintos kiegészítőre lesz szükség a használatához. Úgy gondolom, hogy ez a legtöbb esetben egy abszolút vállalható kompromisszum, azonban néhány extrém szituációban (pl. egy kosárlabdapalánkra szerelt távoli gép esetén) talán előfordulhat, hogy kicsúszik a kábel az USB-C csatlakozóból. Igaz ha mindez előfordulhat, akkor a gép külső tápellátása is veszélyben lehet, hiszen az is egy ugyanilyen USB-C csatlakozón keresztül történik. Némi ragasztószalaggal persze gyorsan nullára csökkenthető a probléma bekövetkeztének kockázata.

  • GPS vevő - Valószínűleg csak egy szűk réteg számára fontos, hogy a képekhez GPS adatok is rögzíthetők legyenek, amire csak a Z9 esetében van közvetlen lehetőség, a Z8 nem tartalmaz GPS modult.

  • Vezérlők - Az integrált vertikális markolat hiánya miatt a Z8-on nincs dedikált gomb a fehéregyensúly (WB) és a képminőség (QUAL) beállításához, valamint a hangos jegyzet funkció eléréshez sem. Mindezek természetesen programozhatók a funkciógombokra (Fn), melyekből azonban egyel kevesebb áll rendelkezésre a Z8 esetében. Szintén hiányzik a váz tetejének bal oldaláról a kioldási mód tárcsa, és a 10 tűs távoli terminál csatlakozója feletti Flash szinkron terminál.

  • Biztonsági nyílás (lopásgátló kábelhez) - Valószínűleg keveseknél merül fel az igény, hogy a magára hagyott géphez egy biztonsági kábelt (Kensington kábelt) lehessen csatlakoztatni. Bizonytalan környezetben ez jelenthet némi plusz védelmet a gépünknek, de szükség esetén (pl. sportpálya fölé rögzített fényképezőgép) biztonsági kábelként is szolgálhat.

  • Automatikus rögzítés - Ezt a szolgáltatást eredetileg a Z9 sem nyújtotta, csak később, a 4.0-ás firmware-rel vált elérhetővé. A funkció lényege, hogy különböző események bekövetkeztekor a gép automatikusan készít felvételeket. Ilyen esemény lehet például ha valaki egy adott távolságba ér, valamilyen irányú mozgás történik, egy alakzatot ismer fel a gép, vagy ezek tetszőleges kombinációja. A megoldás jól használható például olyan sportok esetén, ahol a versenyzők nagyjából fix útvonalon mozognak (pl. távolugrás, 100 méteres síkfutás), de akár rally fotózásakor is jól jöhet a funkció, mivel olyan helyre is elhelyezhető a gép, ahol a verseny alatt nem tartózkodhat fotós, a gép AF rendszere pedig képes az autók felismerésére is. Nagy előnye még a megoldásnak, hogy gyakorlatilag teljesen magára hagyható a fényképezőgép, nincs szükség az események nyomon követésére, mint a rádiós kioldásnál.

Méret

Egy fényképezőgép méretei objektív mérőszámokkal megadhatók, melyek könnyen összehasonlíthatóvá teszik ilyen szempontból a vázakat. Azonban annak megítélése, hogy valaki a kisebb vagy nagyobb méretű vázakat preferálja, már egy szubjektív kérdés. A fotósok többsége valószínűleg üdvözli a nagyjából 30%-kal kisebb méretet, ahogy ez a termék bejelentésekor azonnal egyértelművé is vált a teremben. Egy kisebb csoport viszont már a budapesti bemutatón is inkább nagyobb váz mellett tette le a voksát.

Nikon Z9, Nikon Z8 és Nikon D850 - forrás: https://www.nikonusa.com/

A kisebb méret, azaz a Z8 előnyei

A Z9 dimenziói: 149 mm x 149.5 mm x 90.5 mm, még ugyanezek az értékek a Z8 esetében 144 mm x 118.5 mm x 83 mm. Nem elhanyagolható a súlyban tapasztalható különbség sem: 1340 gramm és 910 gramm. Azaz mindkét esetben nagyjából 30%-os csökkenésről beszélünk, ami jelentősnek mondható. Szemléletesebb azonban talán onnan megközelíteni a kérdést, hogy egy átlagos (gurulós) fotóstáskában a Z9-hez szükséges hely másfélszeresén két Z8-as váz helyezhető el. Ráadásul mivel az egyik irányban csak kevesebb, mint három centit kell nyernünk, elképzelhető, hogy ezzel nem veszünk el helyet más eszközöktől, mivel a táska nem konfigurálható úgy, hogy ez a 28 milliméter is kihasználható legyen. Ebben az esetben egy plusz objektívnek is könnyen találhatunk helyet ha két Z9 helyett két Z8-at viszünk magunkkal. Természetesen nem csak tárolásnál, de használat során is lehet előnye a kisebb és könnyebb gépnek, hiszen egy egész napos fotózásnál sokat számíthat az a 430 gramm különbség. Ritka, de olyan helyzetek is adódhatnak, amikor a nagyobb váz egyszerűen nem fér el ott, ahová a kisebb még gond nélkül felszerelhető (távoli gépként).

A nagyobb méret, azaz a Z9 mellett szóló érvek

Számomra egyértelműen kényelmesebb és biztosabb a váz fogása, a kisujjam se lóg a váz alá (ellentétben a Z8-cal). Természetesen ha valaki sokat fotózik portré formátumban (vagy vegyesen), az egészen biztosan értékelni fogja a Z9 beépített vertikális markolatát, a második kioldógombot és a hozzá tartozó tárcsákat, vezérlőket, amelyekkel lényegesen kényelmesebben lehet dolgozni. Szintén nem elhanyagolható, hogy a nagyobb vázon több fizikai gomb került elhelyezésre, amelyek egyértelműen gyorsítják a beállítások elvégzését, ezáltal a teljes munkafolyamatot is. A nagyobb vázba természetesen nagyobb akkumulátor is kerülhetett, ami a legtöbb esetben már elegendő a napi munkához. Ugyanez a Z8 esetében már nem mondható el hasonló általánossággal. További fontos előny lehet a jobb hőelvezetés is (főként mozgóképek rögzítsénél), de erről részletesebben a gépvázra vonatkozó bekezdésben írok.

Tapasztalatok

Az EB-n több mérkőzést is végigfotóztam a Z8-at használva. Azt tapasztaltam, hogy a fogása annak ellenére sem kényelmetlen vagy fárasztó, hogy a kisujjam nem fér rá a markolatra. Helyette jól megtámasztható vele a váz alja, ami növeli a stabilitást. Órákon keresztül használva sem okozott nehézséget a Z8-cal végzett munka, amihez minden bizonnyal a kisebb súly, valamint az is hozzájárult, hogy szinte csak fekvő (landscape) formátumban fotóztam. Vagyis a kezdeti félelmem, miszerint a kis méret miatt kényelmetlen lesz használni a gépet, nem igazolódott be. Tény, hogy más a gép fogása, azonban ezt megszokva a nagyobb tenyérrel rendelkezők is jól tudnak vele dolgozni, még ha nem is tartható kézben olyan biztonsággal, mint egy Z9. Ez a mindennapokban nem jelenthet problémát, de egy eredményhirdetés előtti helyezkedésnél, vagy akár egy tüntetés fotózásakor már számíthat. Nem titok persze az sem, hogy továbbra is szívesebben nyúlok a Z9-ért. Ennek oka lehet a megszokás is, de talán ahhoz is köthető, hogy a nagyobb vázat fogva egyértelműen az az érzése a fotósnak, hogy ez egy olyan profi gép, amivel bármilyen szituációt képes lehet megoldani. A Z8 —méretéből adódóan — számomra ezt az érzést nem nyújtja, holott funkcióiban abszolút profi vázról beszélünk.

Gépváz

Feltűnt továbbá, hogy a két gépnek valamelyest más a tapintása, eltérőnek tűnik a vázhoz használt anyagok minősége. Elsőre úgy gondoltam, hogy ez csak amiatt van, mert az egyik gép még lényegében új, a másikat pedig már hosszabb ideje használom. Elvégre mindkét váz magnéziumötvözetből készülő, időjárásálló kivitel… Végül rengeteg tapogatás és kopogtatás után arra jutottam, hogy itt bizony valami mégis különbözik. Némi utánajárással kiderült, hogy a Z8 gépváza csak részben készül magnéziumötvözetből, amit szénszálas megoldással egészít ki a gyártó. Valószínűleg utóbbi anyag tapintása volt szokatlan, és számomra nem professzionális benyomást keltő. Mindazonáltal valószínűleg csak így sikerülhetett jelentősen egy kilogram alá csökkenteni a gép súlyát.

A Nikon Z8 hibrid vázának felépítése - forrás: https://www.nikonusa.com/

Számomra az anyaghasználat semmilyen más negatívumot nem jelentett, azonban mások tapasztalata alapján mindez a videózásban kompromisszumokra kényszerítheti a gép használóját. Tekintve, hogy a Z8 kis mérete és hibrid anyaghasználata miatt a hőelvezetés a Z9-hez képest kevésbé megoldott, így hosszú idejű, nagy felbontású felvételek készítése esetén előfordulhat túlmelegedés. Átlagos használat során mindez valószínűleg nem okozhat gondot (saját tapasztalatom ezzel kapcsolatban nincs), de ha valaki 20 perces snittekkel lépne Tarr Béla nyomdokaiba, annak véleményem szerint mindenképpen a Z9 irányába érdemes mozdulni.

Képminőség

Képminőségben nem tapasztaltam eltérést a két gép között, mindezt azonban csak a normál munkafolyamat során szerzett tapasztalatokra alapozom, célirányos vizsgálatot nem végeztem. Mindez az azonos szenzor miatt talán nem meglepő. Némi különbséget azonban érzek a két gép által előállított RAW fájlok között, ami leginkább a színvilágot érinti. Egyiket sem találtam jobbnak vagy rosszabbnak, valószínűleg a szenzor és a feldolgozó algoritmus eltérő hangolásának az eredményéről van szó. Ha csak egy gépet használunk, akkor ennek semmi jelentősége, illetve több azonos gép használatakor sem okoz mindez problémát. Ha egyaránt használunk Z9-et és Z8-at is, akkor a feldolgozásnál viszont már érdemes lehet külön-külön presetet készíteni a vázakhoz.

Gyorsaság, funkciók

Ezen a téren az EB mérkőzéseinek fotózása során semmi érezhető különbséget, Z9-hez viszonyított elmaradást nem tapasztaltam. Minden további nélkül tudtam 20 kép/másodperces sebességgel fotózni, az AF teljesítményében sem vettem észre eltérést. Kompromisszumként annyit kellett elfogadnom, hogy egyetlen kártyára fotózok (biztonsági másolat nélkül), mivel (kellően gyors) SD kártyával nem rendelkezem.

Összegzés

Nem kérdés, hogy mindkét gép képes a haladó és a profi fotósok többségének igényeit maradéktalanul kielégíteni. A gépek közti különbségek sok esetben akár meg is kerülhetők. Adapter segítségével a Z8 esetében is van lehetőség Ethernet hálózathoz csatlakozni, de a beépített GPS is helyettesíthető a megfelelő Nikon szoftverrel és egy mobiltelefonnal, ahogy a hiányzó vezérlők funkciói is elérhetők a menüből vagy beállíthatók valamelyik funkciógombra. A Z9 dedikált megoldásai ezekben az esetekben a kényelmet és a hatékonyságot szolgálják. Ha valakinek nem számít, hogy egy beállítást 1 vagy 10 másodperc alatt változtat meg, vagy lényegtelen, hogy használ-e pluszban különböző adaptereket, átalakítókat, kiegészítőket (amik további hibalehetőségeket hozhatnak magukkal), akkor mindezek miatt teljesen felesleges 30%-kal többet költeni a vázra. Ha viszont valaki nem szeretne kompromisszumokat kötni például az akkumulátorok cserélgetésével vagy adapterek használatával, esetleg kihasználná azokat a funkciókat, amelyek a felhasználók csak egy egészen kis csoportja számára értékesek, akkor annak ára van. És ebben az esetben a +30% nem is túlságosan magas ár, tekintve, hogy ezen a szinten a funkcionalitás és a teljesítmény növekedése jellemzően nem áll egyenes arányban az ár növekedésével. Meghatározó lehet még választás szempontjából a ház mérete és anyaga is. A teljes egészében magnéziumötvözetből készült gépváz nem csak tapintásra kellemesebb, hanem funkcionális előnyökkel is jár. Nagyobb védelmet nyújt mechanikus és elektromágneses hatásokkal szemben, és a működés közben keletkező hő leadását is jobban segíti. Fontos továbbá az egyéni adottságokhoz (tenyérhez) igazodó ergonómia megtalálása, de meghatározó lehet az is, hogy mennyit kell cipelnünk a gépet. A hegyeket járó, túrázó, természetfotós barátomnak egyértelműen a Z8-at ajánlottam, magam számára viszont kétségtelenül a Z9-et tartom jobb választásnak. Az alábbi képek pedig a két vázzal (Nikon Z8 és Nikon Z9) vegyesen készültek a 2023-as női kosárlabda-Európa-bajnokságon Tel-Avivban és Ljubljanában.