Egy ködös völgyben a Nikon Z 9-cel

Mikor az előre eltervezett Z 9 tesztek közül a Peak Zones Cycling ciklokrossz edzésére készültem, az járt a fejemben, hogy végre szabad levegő alatt, napfényben tesztelhetem az új váz képességeit. Megérkezve Égervölgybe hamar realizáltam, hogy nem ez lesz a helyzet. f/2.8-on az 1/1000-es záridőhöz egészen ISO 4000-ig kellett tekernem az érzékenységet... Később pedig, ahogy ment lefelé a nap és egyre ködösebb lett a völgy, néha az ISO 10000-be is belekóstoltam. Igazából ott a helyszínen nem is gondolkodtam azon, hogy vajon milyen ISO értékig mehetek el az új géppel, de a fotók feldolgozása során így képet kaphattam arról, hogy mennyire zajosak a különböző ISO értékeken készült felvételek.

Mielőtt rátérnék a konkrét tapasztalatokra, néhány dolgot fontos leszögezni. A tesztelt gép a Nikon Z 9 előzetes verziója volt, ami eltérhet a végső, kereskedelmi forgalomba kerülő terméktől. Pláne olyan téren, mint a zajszűrés, amiben a gép firmware-jének meghatározó szerepe van. Szintén fontos, hogy a feldolgozást és a zajszűrést kizárólag az Adobe Camera Raw bővítmény segítségével végeztem, amiről tudni kell, hogy még szintén nem végleges verzió. És nem szabad azt sem elfelejteni, hogy az alábbiakban nem egy mérés eredménye, hanem a fotós szubjektív véleménye szerepel. Mindezek fényében az itt leírt, zajjal kapcsolatos tapasztalatok csak egy benyomást jelenthetnek, a valódi tesztelést és összehasonlítást mindenképpen a végleges, kereskedelmi verzióval, megfelelő módszertannal végzett, kontrollált mérések segítségével kell majd elvégezni.

Az edzésen készült képek alapján azt mondhatom, hogy ISO 3200-ig a zaj mértéke nagyjából megfelel az általam rendszeresen használt Nikon D5 szintjének, eddig az értékig bátran használható a váz. Tekintve, hogy az azonos fizikai szenzorméret mellett több, mint kétszeres a Z 9 érzékelőjének felbontása a Nikon D5-höz képest (20,8 millió és 45,7 millió képpont), ez hatalmas előrelépést jelent! Véleményem szerint némi kompromisszummal az ISO 4000-es, ISO 5000-es és ISO 6400-as értékek is használhatók, viszont az ennél magasabb érzékenységek esetében számomra már zavaróvá vált a zaj mértéke. Elképzelhető persze, hogy a felhasználás jellege, a korábban használt vázak képességei, stb. miatt ezek a határok más fotósoknál máshol lesznek majd.

Egy korábbi posztból megtudhatod, hogy Mennyire gyors a Nikon Z 9, illetve a Fotoplus által szervezett online előadáson (2021.12.17. 13:00) sokkal többet is megtudhatsz majd a tesztelésről és a Z 9-ről is. Addig is, ha gondolod, nézz szét néhány korábbi munkám között!

Az alábbi képek többsége ISO 3200 és ISO 5000 közötti érzékenységen készült, azonban néhány esetben ennél magasabb és alacsonyabb értékeket is használtam. A fotók a Nikon Z 9 előzetes verziójával készültek, amit a Nikon Magyarországtól kaptam tesztelésre.