A napokban lehetőségem volt kipróbálni a Nikon nagyjából egy hónapja bejelentett NX Field rendszerét. Ebben a bejegyzésben ennek kapcsán mutatom be röviden az NX Field előnyeit, fontosabb tulajdonságait. Megemlítem a lehetséges felhasználási területeket és potenciális felhasználókat, valamint természetesen beszámolok saját tapasztalataimról is.
Mi az az NX Field?
Az NX Field a Nikon legújabb megoldása távoli fényképezőgépek szinkronban történő kioldására és kezelésére. A szoftver lehetőséget ad arra, hogy egy mester (Master) gépről akár 10 távoli (Remote) gépet egy időben exponálhassunk, majd az elkészült képeket FTP-n keresztül – akár teljesen automatikusan – juttassuk el a számítógépünkre vagy a szerkesztőségbe. Mindezek mellett okostelefon vagy tablet használatával lehetőség van a távoli gépek állapotának lekérdezésére, a beállításaik módosítására is. A részletes ismertető a Nikon dedikált NX Field oldalán érhető el.
Miben más, mint az eddigi megoldások?
Korábban is léteztek távoli gépek kezelésére (élességállítás, kioldás, képek küldése, beállítások módosítása) különböző megoldások, azonban az NX Field egyetlen rendszert használva teszi lehetővé mindezt. Kétségtelen, hogy a rádiós kioldóknak vagy a vezeték nélküli jeladóknak is vannak előnyeik (erről később szeretnék is egy összehasonlítást csinálni), azonban tudomásom szerint jelenleg nincs más olyan rendszer a piacon (egyik nagy gyártónál sem), ami mindezeket a funkciókat képes lenne integrálni. Az NX Field egyik legnagyobb előnye pedig pont ez lehet. Szintén újdonság, hogy ez a megoldás elsődlegesen vezetékes kapcsolatokra épül, egyértelműen priorizálva a megbízhatóságot, gyorsaságot és stabilitást.
Támogatott eszközök
Jelenleg kizárólag a Nikon D5 és Nikon D6 vázak támogatottak, de a későbbiekben várhatóan (részben vagy egészben) a Nikon Z 6(II), Nikon Z 7(II) vázak is kompatibilissé válhatnak a Nikon WT-7-es jeladók segítségével. Minden valószínűleg szerint a Nikon Z 9 vázak is részei lesznek majd a rendszernek. Fontos tudni, hogy az NX Field funkcióinak eléréséhez szükség van a gépek vezérlőprogramjának frissítésre is, a rendszerhez kapcsolódó beállítási lehetőségek csak az NX Field kompatibilis firmware telepítése után jelennek meg a gépek menüjében. Az okoseszközök oldaláról jelenleg csak az újabb, iOS-t használó készülékek támogatottak, ami véleményem szerint jelenleg a rendszer egyik legnagyobb hiányossága. Valószínűleg érkezni fog az androidos applikáció is, de ennek pontos dátuma egyelőre nem ismert, hivatalos kommunikációban sehol sem esik róla szó.
Felhasználás, felhasználók
Muszáj hangsúlyozni, hogy a rendszer használatához ki kell alakítani a megfelelő hálózati infrastruktúrát. A kábeles kapcsolat nagyban növeli a rendszer robusztusságát, azonban kiépítéséhez időre van szükség, és mindez költségekkel is jár. Ezért csak olyan esetekben éri majd meg a rendszer telepítése, ahol a megbízhatóság fontosabb a költségnél, illetve ahol a telepített hálózat hosszabb ideig is használható marad. Olyan speciális helyzetek is előfordulhatnak, ahol nem létezik alternatíva. Emiatt a rendszer várható felhasználóinak köre véleményem szerint viszonylag szűk, az NX Field a profi fotográfusoknak is csak egy kisebb csoportját célozhatja eredményesen. Számukra azonban hatalmas előnyt nyújthat a rendszer!
Nyilvánvaló, hogy a közelgő nyári olimpiai játékok pont az az esemény, ahol egy hasonló megoldás teljes fényében csilloghat. Természetesen szóba jöhetnek más világversenyek is, ahogy a napokban befejeződött Labdarúgó-Európa-bajnokságon is élesben vetették már be a rendszert. De akár egy kosárlabda arénában is mérlegelhető a megfelelő hálózat kialakítása, hiszen a szolgáltatások nem csak egy mérkőzésen, hanem akár több szezonon keresztül is segíthetik a csapat fotósának munkáját.
Elképzelhetők speciális helyzetek is, amikor a fotós valamilyen okból nem tud fizikailag jelen lenni azon a ponton, ahonnan a képet készítené. Ez a helyzet véleményem szerint leginkább két ok miatt következhet be: biztonsági okokból, vagy pedig azért, mert a fotós egyszerre több helyről is szeretné megörökíteni az eseményeket.
A biztonság kapcsán elsőként a fotós biztonsága juthat eszünkbe. Egy autóversenyen például a pálya bizonyos pontjain nem tartózkodhat fotós a verseny alatt, azonban elképzelhető, hogy egy fényképezőgép ezeken a helyeken is biztonságosan elhelyezhető még a rajt előtt. A másik eshetőség pedig amikor a fotó alanyának biztonsága miatt nem lehet az adott pozícióban a fotós. Ilyen esetekben (pl.: védett személy fotózása) pedig az is könnyen elképzelhető, hogy a rádiós megoldások a frekvenciák biztonsági okokból történő zavarása miatt szóba sem jöhetnek.
A több helyről, több szögből történő fotózásra egyszerű megoldásnak tűnik több fotóst alkalmazni, azonban sok esetben nincs lehetőség egy eseményre tetszőleges számú fotóst akkreditálni. Mindez különösen igaz pandémia idején, amikor a média munkatársainak száma a szokotthoz képest is erősen korlátozott. Ilyen esetekben a távolról vezérelhető gépek remek megoldást jelentenek a képanyag változatossá tételéhez.
Összességében tehát az látható, hogy an NX Field elsősorban egy hír- és képügynökségek számára készült professzionális megoldás. Hasznos lehet azoknak is, akik rendszeresen dolgoznak egy olyan helyszínen, ahol a hálózatot nem kell egy-egy fotózás után elbontani, majd újra felépíteni. És a felhasználók között biztosan megtalálhatók lesznek azok az elkötelezett fotográfusok is, akik akár egyetlen különleges kép elkészítéséért is hajlandók több órányi, vagy akár több napnyi előkészítő munkára.
Első benyomások
Apple eszköz hiányában a gépek összekapcsolására, a szinkronban történő kioldásra és a képek FTP-n keresztüli küldésére volt lehetőségem. Három Nikon D5-öt kötöttem össze egy dedikált helyi hálózatot (LAN) használva, melyek közül egy gép mester, a másik kettő pedig távoli üzemmódban működött. Bátran mondhatom, hogy az első tapasztalatok abszolút pozitívak! A konfigurálás során elkövetett kezdeti bénázások (mindenképpen érdemes átfutni a Nikon weboldalán angol vagy japán nyelven elérhető felhasználói kézikönyvet) után a rendszer valóban stabilan működött, a képek pedig azonnal továbbításra kerültek az FTP szerverre. Applikáció nélkül, kizárólag a fényképezőgépeket használva túl sok lehetőségünk nincs, azonban mindez tökéletesen elegendő az eredményes munkához. Lehetőségünk van a távoli gépek egyenkénti ki- és bekapcsolására, ahogy a szinkronizált kioldás is gépenként tiltható, engedélyezhető. Mindezek mellett néhány alapvető információt láthatunk a távoli gépek állapotával kapcsolatban: feltöltésre várakozó képek száma, az FTP kapcsolat állapota, a távoli gép akkumulátorának töltöttsége, a memóriakártyára még rögzíthető fotók száma. A gépek óráját érdemes szinkronizálni, mivel az utolsó kép készítésének pontos ideje is megjelenik a kapcsolódott gépek listájában. Az exponálás ideje szerinti rendezés lehetősége pedig később, a képek válogatása során is hasznunkra lehet.
További tervek
A jövő héten, 2021.07.21-én a Fotoplus budapesti szaküzletében megrendezésre kerülő Nikon szakmai napon bárki megismerni és kipróbálhatja az NX Field lehetőségeit, ahogy számos más Nikon eszköz is kézbe vehető, tesztelhető lesz. A magam részéről pedig augusztus első felében, a női U19-es kosárlabda világbajnokságon tervezem élesben is bevetni a rendszert.